Rugby Club Rakovník > Divoká velikonoční ragbyová nadílka

Divoká velikonoční ragbyová nadílka

29.3.2016

ilustrační foto: archiv RCR

V neděli 27. 3. 2016 se konalo první kolo jarní části II. ligy v ragby mužů. Domácí rakovničtí ragbisté v něm hostili rezervu pražské Slavie. Ta na domácí přijela v plné sestavě a tak měla proti rakovnickým možnost střídat až 7 hráčů.

Zápas začal minutou ticha za zesnulou legendu českého ragby Mgr. Miroslava Šustka. Slávisté do raků vlétli zostra a po pěti minutách hry se ujali vedení 0:7 po pětce a následné konverzi s kopu po pětce. To si ovšem rakovničtí nechtěli nechat líbit a poměrně brzy zavelel k obratu kapitán Topinka (5:7). Tato vůbec první pětka do slávistického pětkoviště v letošní sezóně vlila rakům krev do žil a na hřišti začali doslova řádit. Pražané najednou nevěděli co hrát a celou první půli bránili pouze svoje území 22 metrů. Poločasové skóre se po dalších třech pětkách zastavilo na stavu 26:7 pro domácí. Nutno však dodat, že zřejmě díky nerozehranosti domácí přišli o několik pětek doslova na čáře. Rakům totiž balón těsně před skórováním třikrát vypadl dopředu.

Mohlo by se zdát, že slávisté budou po takovéto smršti zcela nalomeni. Jenže opak byl pravdou. Domácí hosty ze začátku druhé půle totálně podcenili a pykali za své chyby. Pražané i díky prostřídání širokého kádru. Na domácí vlétli a během 7 minut bylo po slibném náskoku (26:26). V tu chvíli opět zavelel kapitán domácích a svou druhou pětkou v zápase navýšil. Jenže pražané tentokrát dokázali ihned dorovnat (31:31). Tato situace se opakoval ještě jednou. Rakovničtí navýšili a Slavie dotahovala. Ovšem tentokrát se Rakovnickým podařilo prokopnout konverzi a tak se ujali malého náskoku (38:36). V té době chybělo do konce zápasu 20 minut a rakovničtí vystřídali 3 hráče do té doby skvěle hrajícího roje. Toto střídání se ukázalo jako klíčové. Protože se do soupeře zakousli a právě silou roje, který soupeře předčíval především v mlýnech kterých bylo i díky mnoha předhozům obou mužstev až nad míru. Po jednom z těchto mlýnů totiž dokázali raci ještě jednou zaútočit a navýšili na již konečných 45:36.

„Dnes to bylo divoké. První půle se nám velmi povedla a byl to jeden z nejlepších výkonů, který jsme v lize předvedli. Začátek druhé půle byl o hlavě a soupeři jsme to totálně zjednodušili a dovolili mu hrát. Naštěstí jsme dnes ovšem měli skórovací formu a dali o jednu pětku víc, což rozhodlo. Konec jsme i díky fyzické připravenosti a drilu v posilovně a na ovále zvládli. Rozhodla i lepší taktická připravenost a zkušenosti klíčových hráčů týmu“ zhodnotil výkon trenér domácích Kamil Hejda.

Sestava RCR: Kratochvíl M., Topinka, Jirsa, Míka, Kaftan, Kratochvíl D., Popelka, Folprecht, Kolář, Hejda, Fůs, Kujínek, Žirka, Kutílek, Hladký, Jedinák, Kytka, Švejnoha

Body RCR: 14 Fůs, 10 Topinka, 6 Kolář, 5 Kujínek, 5 Kutílek(TP), 5 Žirka