Rugby Club Rakovník > Premiérový domácí zápas vyšel na výbornou

Premiérový domácí zápas vyšel na výbornou

20.6.2011

video RC Rakovník vs. RK Plzeň

V neděli 19.6.2011 se od 15 hodin uskutečnilo dlouho očekávané přátelské utkání dvou nových ragbyových celků. Domácí RC Rakovník v něm přivítal na hřišti na Zátiší tým RK Plzeň. Pro Rakovník to bylo vůbec historicky první utkání před domácím publikem, které se sešlo ve velmi pěkném počtu zhruba 300 diváků. Hrálo se podle pravidel Rugby Union, tedy v 15ti hráčích na každé straně 2x 40 minut.

Od počátku, ale nebylo vůbec znát, že se jedná o dva týmy, které se ještě nedávno dávali dohromady. Sice ani v jednom týmu nechyběli posily z klubů ze zkušenostmi z Oblastního přeboru, ale i tak nechybělo nováčkům na obou stranách nasazení, obětavost a rychlé kombinace. Zápas se od počátku hrál ve velmi rychlém tempu, takže si diváci museli přijít na své. Rakovničtí ragbisté poučeni nezdarem z týden staré porážky na turnaji v Kralupech nechtěli domácí publikum zklamat a chtěli se ukázat v co možná nejlepším světle.

Do zápasu je doprovázelo velké odhodláním ruku v ruce s velkou nervozitou, která se projevila první proměněnou pětkou zápasu a zároveň kopem po pětce pro tým Plzně 0:7. Ovšem narozdíl od jiných zápasů rakovničtí nesložili po prvním nezdaru zbraně a šli si pracovitě za svým cílem. K obratu zavelel na tříčtvrtce hrající Jiří Fůs, který první rakovnickou pětkou a kopem po pětce srovnal na 7:7. Plzeňským se bohužel v úvodu zápasu zranili dva klíčový hráči a tak další pohroma pro plzeňskou obranu přišla v zápětí kdy ji překonal kapitán Kamil Hejda 12:7 a posléze také výpomoc z Iuridici Ian Weekes 19:7. Rakovničtí byli při chuti a Fůs, který byl bezpochyby nejlepším hráčem na hřišti přidal ještě další dvě položené pětky a proměněný trestný kop. Poločasové skóre se tak zastavilo za stavu 32:7 pro Rakovník.

Druhý poločas se odvíjel v podobném stylu jako ten první. Po mohutném tlaku Plzně z počátku druhé půle rakovničtí opět inkasovali jako první 32:12, ale nic nenechali náhodě a šli si tvrdě za svým. Po dvou proměněných pětkách výborně hrajícího vazače Michala Kratochvíla přidalo svou premiérovou pětku také křídlo Petr Dráb a pozadu nezůstal ani hrající trenér Michal Topinka. Úctyhodná pak byla bilance nejlepšího muže zápasu Fůse, který proměnil sedm z deseti kopů na bránu. Konečné skóre 60:12 pak jen podtrhuje, že rakovničtí ragbisté budou na domácím hřišti těžkým soupeřem i pro ostatní týmy.

"Dnešní zápas jsme pojali jako "reklamu" na ragby na sport, který se těší velké oblibě všude po světě a u nás pak hlavně ve velkých městech jako je Praha, Brno nebo Ostrava. Chtěli jsme ukázat něco nového, co v Rakovníku ještě nikdy nikdo nezkusil. Troufám si říci, že se nám to podařilo opravdu na výbornou. Diváckou kulisou počínaje a výsledkem konče. Dnes to opravdu byla ta pomyslná třešnička na dortu za to téměř již roční snažení. Doufám, že se po tomto zápase objeví zase několik nových tváří v týmu, a budeme mít stále více a více fanoušků. Poděkovat chci především divákům, všem hráčům, sponzorům, ale i městu a panu starostovi, že nám umožnili v těchto podmínkách rakovnické ragby pozvednout." zhodnotil utkání hrající trenér týmu Michal Topinka

Body: Fůs 30, Kratochvíl 10, Hejda 5, Weekes 5, Dráb 5, Topinka 5

Sestava RCR: Jirsa, Hotovec, Sixta (Topinka), Malý, Kytka (de Brantes), Folprecht, Weekes, Kratochvíl, Janda, Hejda, Fůs, Vencl, Milfait (Kolář), Dráb, Hajsl