Rugby Club Rakovník > Rakovničtí ragbisté na mezinárodním turnaji ve Švýcarsku

Rakovničtí ragbisté na mezinárodním turnaji ve Švýcarsku

16.6.2014

tým pro turnaj Bishops Cup 2014tým pro turnaj Bishops Cup 2014
tým pro turnaj Bishops Cup 2014

Druhý červnový víkend se rakovničtí ragbisté, vydali na mezinárodní ragbyový turnaj do švýcarského města St. Gallen. Přijali tak pozvánku místního celku RFC The Bishops St. Gallen, za který v této sezóně trénoval hráč rakovnického celku Kamil Hejda.

Turnaj se odehrával na hřišti poblíž AFG Areny, kterou někteří mohou znát z fotbalové Ligy mistrů. Rakovničtí nastupovali da základní části turnaje s deseti domácími hráči a pěti oporami RC Vary-ors. Vzhledem k počtu přihlášených týmů a rozměrům hřišť se hrálo tzv. desítkové ragby, což je turnajová varianta pro kluby, které se po celou dobu věnují spíše patnáctkové variantě. I když v této turnajové podobě se herně desítky blíží pojetím spíše k olympijským 7´s.

V sobotním programu čekala na rakovnické borce tři utkání základní skupiny. První nastoupili proti domácím The Bishops Xiles, které po obratu v zápase porazili těsným výsledkem 24:15. V druhém zápase nestačili na třetí tým švýcarské 3. ligy (pozn. obdoba české II. ligy) RFC Zug 0:5. Závěr prvního hracího dne pak patřil utkání s lichtenštejnským celkem RC Ravens, který porazili jednoznačně 42:0.

To znamenalo, že do druhého hracího dne rakovničtí ragbisté nastupovali do play-off z druhého místa a čekal je silný soupeř z Francie – RC Strasbourg. Ten patřil k favoritům turnaje, což dokazoval svou jednoduchou, ale velmi přesnou hrou. Po mnoha chybách se museli rakovničtí ragbisté sklonit před úplně jiným soupeřem, než doposud znali. Výsledek 0:56 vše jen podtrhnul. To znamenalo, že se rakovničtí měli utkat znovu s domícimy The Bishops. Ti však po prvních zápasech druhého dne nedali svůj tým dohromady, stejně tak jako další tým RFC Basel, který by na raky čekal v případě postupu přes domácí. Proto se pořadatelé rozhodli oba nekompletní celky postavit společně proti našim borcům.

Utkání bylo zpočátku velmi vyrovnané, ovšem rakovnickým se nedařilo prolomit velmi dobrou obranu soupeře. Za to ten dokázal v první půli zápasu dvakrát položit. V druhém poločase se rakovnickým hráčům podařilo zápas ještě zdramatizovat, ale na vyrovnání již nedosáhl. Konečné skóre 19:7 tedy vyznělo lépe pro spojený tým dvou švýcarských měst St. Gallen a Basilej. Pro rakovnické hráče to znamenalo celkově krásnou sedmou 7. příčku z 12ti týmů na tomto velmi dobře organizované a obsazeném turnaji.

 

„Pro naše hráče byl tento turnaj zajímavou zkušeností v porovnání našich sil s jinými evropskými celky. V některých činnostech jsme zde dominovali, jako např. mlýn. Kterým jsme naše soupeře nahlodávali, včetně vítězného RC Strasbourg. Naopak v té sedmičkové a mnohem podstatnější hře 1 na 1 máme co dohánět. Celkově nám toho tento turnaj mnoho dal. Získali jsme nové ragbyové přátele a nové kontakty, jako např. na reprezentaci Lichtenštejnska, která projevila zájem si s námi zahrát.“ Zhodnotil ragbyový víkend předseda a hrající trenér rakovnických ragbistů Michal Topinka.

Sestava RCR: Ozirsky, Topinka, Jirsa, Kytka, Polívka, Varga, Žirka, Švejnoha, Kolář, Hejda, Procházka, Hytha, Homolka, Kujínek, Žižka